úspora a design

Design a úspora v jednom? Ano, jde to díky době LEDkové!

Interiérové osvětlení je více než důležitou součástí každého domu a bytu, už při jeho výběru je však vhodné zamýšlet se nejen nad designem svítidel, ale také nad jejich spotřebou a případnými možnostmi přizpůsobení – například barvy světla, každý prostor si ji totiž zaslouží mírně odlišnou.

<small Článek pro časopis Domov.

LED žárovky a LED trubice se na trhu objevily už před delší dobou, až nyní se však dostaly svojí cenou na přijatelnou úroveň a nejedná se tak o řešení pouze pro ty, kdo jsou ochotni investovat vyšší sumu do nových technologií.

Snížení pořizovacích nákladů však neznamená zhoršení kvality nebo vizuálního provedení, spíše naopak. Na trhu totiž najdete mnohem různorodější zastoupení LED světel především z pohledu designu, takže si vybere opravdu každý. Především do moderních prostor v minimalistickém stylu se pak hodí LED svítidla, která jsou sice striktně funkční a přinášejí tak tu nejlepší možnou kvalitu, avšak zároveň nabídnou jednoduchý a čistý design, který je v podobně koncipovaných prostorech žádoucí.

A co jiného může být lepší, než si vybavit domácnost svítidly, která mají opravdu vysokou odolnost a dlouhou životnost s minimálními náklady na údržbu. Zároveň jsou po designové stránce velmi příkladně řešená, takže osloví nejen architekty a bytové návrháře. Taková svítidla najdete například v nabídce českého výrobce KAMPOS, který si LED osvětlení navrhuje a vyrábí sám, takže může dokonce poskytnout nadstandardní pětiletou záruku.

LEDky šetří náklady i zrak

Zásadní výhodou LED osvětlení je samozřejmě mnohem nižší spotřeba, než je tomu ve srovnání s klasickými žárovkami, zářivkami nebo halogenovými zdroji. Technologie LED totiž potřebuje přibližně desetinový příkon pro zachování stejné hladiny osvětlení, jako klasické žárovky. Ve větším bytě tak může roční úspora nákladů na elektřinu dosáhnout i více jak 10 000 Kč.

Různé činnosti vyžadují různou intenzitu osvětlení a také různou barvu světla. Tatam je doba, kdy se dalo položit rovnítko mezi LED osvětlení a studené bílé světlo. „Na trh uvádíme revoluční LED svítidla s možností řízení cirkadiálního rytmu (změna barevné teploty světla v průběhu dne). Tím dokážeme zvýšit flexibilitu osvětlení a navíc umíme snížit zrakovou zátěž a udržet nebo dokonce zvýšit pozornost osob v osvětlené místnosti,“ vysvětluje Stanislav Sehnal, majitel výrobce LED svítidel KAMPOS z Kuřimi u Brna.

Díky moderním technologiím a konceptu chytrých domů je velmi snadné taková světla zapojit do uceleného domácího systému nebo je provozovat i samostatně. Pro nastavení barvy světla či jeho intenzity už nemusíte ani vstávat od stolu nebo z gauče – vše zvládnete pohodlně pomocí dálkového ovládání nebo prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu.

„LEDky, které díky své variabilitě dokáží reagovat na změny denního světla, mají obrovský potenciál především tam, kde záleží na reálnosti barev. Například v uzavřených prostorách, kde je lidské oko odkázáno na momentální světelné prostředí,“ doplňuje Sehnal.